Email Marketing

Gün içerisinde değişik markalardan muhtelif indirimlerden, bilgilendirmeler veya tanıtım vb. gibi içerikli mailler almaktayız. Bazı gelen paketinde bizi yakalarken bazısı ise spam paketinde sıkışıp aktüelliğini yitiriyor. Markaların emin olan kitleye erişmek üzere yaptığı tanıtım, bilgilendirme, kutlama iletilerinde elektronik posta usulünü kullanmasına Email Marketing denir.

E-Mail Marketing, çağın bağlantı teknolojilerine uygun olarak reklam ve tanıtım yapmayı sağlayan, yatırım olarak geri dönüş ve maksat kitleyle etkileşimi azami olan dijital pazarlama usullerinden biridir. Tam gün mailleri tek tek yazarak uğraşmak yerine ise, iyi bir yol haritası üzerinden daha uygun bir maliyetle maksimum getiriyi elde edebilirsiniz.

E-Mail Marketin Özellikleri

Yapılan araştırmalara göre, e-posta adresine sahip her 100 bireyden 35’i mail hesabını kumpaslı olarak hakimiyet ediyor. Bu bireylerin alışveriş kararları, mail yolu ile sevk edilen e-duyurulara göre farklılık gösteriyor.  E-ticaret işletmeleri de web sitelerine gelen kullanıcılar ise demografik bilgileri, istekleri veya daha evvel yaptığı alışverişlerden aldığı bilgileri değerlendirerek maksatlı e-posta pazarlaması yapabilir.

Günümüzde harcayıcı, sadece alıcı olarak anılmak istemiyor. Bu noktada da markalara büyük hisse düşüyor. Markalar, harcayıcıya alıcı hissiyatı vermeden ise onlara da marka bilgisi hakkında konuşturması gerekli, bilgilendirmeli ve tecrübe sürecinde işletmenin içine dahil etmeli. Bundan dolayı siteyi ziyaret eden kullanıcıyı, alışverişe başlamadan evvel sosyal ağlarda tutarak, o harcayıcıyı bir alıcıya dönüştürüp, alışveriş sürecinden sonra da o alıcının marka hakkında konuşmasını sağlamalı.

WhatsApp chat